Кондибас (kondybas) wrote,
Кондибас
kondybas

Математичне


Коли я був в десятому класі, мені подарували шикарного японського калькулятора, отакого:Це був 1986 рік, щоб було зрозуміло. Зауважте, що калькулятор живився від фотоелементу, тобто, взагалі не потребував батарейок. За СРСР це саме по собі було дивом. А дизайн, а ця неземна на дотик гума кнопок! А фірмовий чохольчик-книжка! Коротше, це був справжній скарб.

І з цим скарбом я поступив у КПІ, де він мені неодноразово ставав у нагоді. От одного разу сиджу на практиці з ТОЕ і треба порахувать косинус фі. А кнопки такої на калькуляторі нема - самі бачите. Ну, звичайно, можна глянуть в таблицях Брадіса, але ж ми не шукаємо легких шляхів. І от я розкладаю той косинус у ряд Тейлора, який чудово рахується в чотири арифметичних дії. І починаю рахувать той ряд, член за членом, аби дістатися до сталого четвертого знаку після коми. Цей процес захопив мене настільки, що я взагалі відключився від зовнішнього світу, нічого не бачу і не чую. І порахував вже десь шість чи сім членів того ряду.

І тут раптом мені на плече лягає рука. Я з переляку підскакую, і бачу, що то Генадій Степанович Бердинських, викладач. Він на мене якось дивно подивився, і каже: годі вже, досить, не треба більше, РГР-ку я тобі зараховую, тільки зав'язуй з тим рядом... Так і не знаю, що він хотів тим всім сказати. Сам же Генадій Степанович вирізнявся здатністю перевіряти наші розрахунки в умі (в комплексних числах, ага), а також феноменальною пам'яттю. Він не тільки знав напам'ять таблиці Брадіса (чотиризначні). Він ще ніколи не вів журналів відвідуваності своїх лекцій. Але через місяць він знав всіх своїх студентів (2 чи 3 потоки, по 100 осіб кожен) по фаміліях і точно пам'ятав, кого на якій лекції не було. І на екзаменах питав саме по тих темах.

Бозна чого, але мені та історія сьогодні згадалася так живо, ніби то було вчора.
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 13 comments