Кондибас (kondybas) wrote,
Кондибас
kondybas

Замислене


Осьо мав тривалу дискусію з ватником. Навіть, скоріше, із кіловатником. Це чудо миттєво осідлало пляшку коника, з якого не злазило протягом всієї нашої бесіди.

Головна теза мого опонента зводилась до того, що Україна несуб'єктна, і є лише об'єктом - інструментом чи здобиччю в чужих очах/руках. В якості доказів наводились як реальні вимоги МВФ та кривавого гвоздєпа, так і фантазійні конструкції хардкорно-конспірологічного гатунку. Ну, там, маріонетковий режим, несамостійна політика, антирусскій таран, війна гвоздєпа до останнього українця - вот ето вот всьо.

Я вдався до тривіальної аналогії з людиною, яку спіткала важка хвороба. Очевидно ж, що коли самолікування марне, а терпіти вже нема сили, то поцієнт іде і здається в міцні та лагідні руки фахівця. І цей фахівець отримує над поцієнтом майже повний контроль. Саме лікар вирішує, буде хворий ночувати вдома, чи залишиться в стаціонарі, чи навіть у інфекційному ізоляторі. Лікар вирішує, коли і що поцієнт буде їсти та пити. Лікар вирішує, які медикаменти, в якій кількості, з якою періодичністю та протягом якого терміну буде ковтати поцієнт. Лікар разом з своїми поплічниками навіть чинить над поцієнтом різне криваве насильство - штрикає в нього голками, змушує ковтати гірку трутизну, а в важких випадках ставить крупнокаліберну клізму чи навіть відрізає різні подробиці анатомії, попередньо оглушивши поцієнта наркозом до непритомності.

Лікар дійсно отримує значну владу над поцієнтом - але, увага! - виключно за згоди та доброї на те волі поцієнта. Саме поцієнт ініціює передачу частини своєї суб'єктності на певних умовах і з цілком конкретною метою. Мало того, оцей контракт з фахівцем обходиться поцієнту збіса дорого - фахівцю треба платить. І оця плата - це також предмет вільного та свідомого вибору поцієнта.

Мені здається очевидним, що безглуздо кпинити важко хворого тим, що він мусить дотримуватись дієти, режиму та карантину, і не може, як вільні та незалежні індивіди, видудлити пляшку пальонки, загризти її одною цукеркою на трьох, люто побитись з іншими індивідами, і потім мирно заснути під парканом у листопаді і у власному гівні. Мало того, поцієнт, що свідомо делегував частку своїх прав та свобод на період лікування, аби досягти кращого, здорового та повноцінного майбутнього, видається мені значно більш суб'єктнішим, ніж істота, що радше заживо згниє від смертельної гангрени, але не поступиться ані крихтою своєї суб'єктності. Бо базова суб'єктність - це коли ти здатен міняти інші об'єкти. Коли ти здатен міняти самого себе - це вже суб'єктність вищого рівня. Навіть, якщо міняти себе ти доручаєш комусь іншому. Лікарю, вчителю, перукарю чи сенсею дев'ятого дану.

Так от, мій співбесідник не знайшов, що мені відповісти по суті. Замість контраргументів він просто завів шарманку по новій, і так бубнів, аж поки мені не набридло. І це мене змусило замислитись. Невже оте все, мною сказане, настільки складне та незрозуміле? Він дійсно настільки тупий, чи лише намагався тролити мене? Мені здається, що спроби тролити в такій диспозиції - це ще більша тупість, ніж просто тупість.
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 12 comments